pátek, prosince 04, 2009

Tradiční hiphopové Vánoce

Dnes se sešlo tolik podnětů, že to je v součtu jeden velký důvod oprášit blog.

Hned na úvod: na hotelu máme bezdrát, takže fotky ze včerejšího vystoupení Čechomoru s cimbálovou muzikou Martina Hrbáče jsou už na Picase. Videa se pořád ještě nahrávají (zas tak rychlý místní wifi není). EDIT Už tam jsou: Vyšla hvězda jasná, Hruška, Už som sa dozvěděl a Komtesa.

Na oběd jsme vyrazili do Slavičína, protože se tam slavnostně na náměstí rozsvěcoval strom. Vánoční trhy byly prakticky srovnatelné s těmi brněnskými. Záclony, povlečení, gumoví i plyšoví medvídci, kuličkové brokovnice, kombinace svařáku, medoviny a lihovin (akorát tady tomu neříkají Turbomedovino a ani Svoboďáček), polské sladkosti a cukroví, blikací rohy a ... (asi ve dvou stáncích) dřevěné výrobky a pěkné a kvalitní zimní čepice. Vedle pódia hýkali oslíci, ovečky tiše odpočívaly a sumci v bečkách (zatím) spokojeně pouštěli bublinky. Situaci zachraňoval velký stánek s odléváním olova a pouštěním skořápek.

Přímo pod stromem byl cimbál (dvě houslistky!), ale bohužel bez nazvučeného zpěvu. Na opačné straně náměstí stál nazdobený vlek kamiónu s mega aparaturou a tady se na chvilku zastavíme. Když jsme přišli do této části náměstí tak zrovna exhiboval mladý beatboxer. Po něm přišly na řadu dvě skupiny "hiphopových" tanečníků (podle slov náctileté uvaděčky teď hiphop prostě letí; jen tak mezi námi, moc HH tam teda nebylo, spíš žádný). Každopádně krátká trička a HH na Vánočních trzích budily respekt :). Zvlášť moderní slečny, viz. foto okolo.

Restauraci vhodnou na oběd jsme hledali poměrně dlouho, ale přece jen jsme našli (mimochodem na náměstí Mezi Šenky; našli jsme ale jen jeden). Kuřecí se sušenými švestkami posypané drcenými ořechy a zapečené sýrem rozhodně stálo za to. Jen jsem si tam připadal jak na sletu čarodejnic: bylo tam asi 20 dam a já.

Větší pódium po náctiletých přebrala Abba revival, další tradiční Vánoční záležitost. Pán s Casiem moc důvěry nevzbuzoval a korunu tomu dala náctiletá uvaděčka: "Slavná skupina Revival Abba, známá hlavně v Polsku. Její zpěvačka je velmi žádaná, zpívala na Miss a taky s Leošem Marešem." Ač měla skupina 4 členy, tak slyšet bylo jen "žádanou zpěvačku" a přebasovaná Casia; to i přes to, že všichni vystupující měli vlastní mikrofon a jeden z nich i elektrickou kytaru. Děkovali i když nikdo netleskal. Po dvaceti minutách jsme se rozhodli ušetřit svoje bránice, raději jsme vyběhli ke kostelu pro kešku a našli dobré místo pro sledování ohňostroje. Podle počtu okolo stojících starostův proslov na velkém pódiu asi nikdo nesledoval... Ohňostroj byl dlouhý a pěkný. Jen to páni "strůjci" asi dvakrát přehnali a mezi lidi dopadaly hořící zbytky.

Před večeří jsem se naschvál ptal na dnešní menu, abych podle něho mohl vybrat ten správný nápoj. Řezané pivo ke špízu pěkně sedlo, jen nám pan vrchní zapomněl říct že dnes je i dezert: zmrzlina se šlehačkou. A nesmím zapomenout na výborný předkrm: sušená švestka zabalená do opečené anglické.

U stolu se k nám připojil jiný host. Postupně se ukázalo, že nějakou dobu bydlel ve Slatině na Slavkovské, máme společné známé a můj bratranec je jeho nadřízený. Dobrá náhoda na to že je z Olomouce. Marně jsem se pokoušel sdělit sousednímu stolu, že zítra jsou velké trhy ve Valašských Kloboukách. "Kdee?" "V Klobůkách!"

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.