středa, listopadu 24, 2010

Pane, vy neznáte mapu!

Ale není mapa jako mapa. Při zakreslování Slatiny do Waze jsem podíval na její podobu na několika online/offline mapách. Jako referenční bod jsem zvolil kostel Povýšení sv. Kříže, N 49° 10.637' E 16° 41.500'. A výsledky jsem si seřadil. Samozřejmě subjektivně: kategorií hodnocení je spousta (vzhled, navigace, použitelnost, přehlednost, detaily, (věcná/prostorová) přesnost, POI, doplňkové informace...) a tak jsem pořadí udělal podle svého pocitu. Jako vzor jsem původně chtěl dát mapy českého Picodasu. Proč jsem tak nakonec neudělal se dozvíte dál.

Bing Maps
Nejhorší. Bez debaty. Po kostelu ani památka, čísla silnic jsou sice zajímavá, ale... Microsoft o tom pravděpodobně ví a snad se s tím snaží něco dělat.

Google Maps
Gůglí mapy obsahují navíc obrysy budov, zastávky a další užitečné informace. Velmi často používám satelitní snímky (pokud se nepletu, tak jsou aktuálnější a detailnější než konkurence) a skoro vůbec ji nepřepínám, takže jsem byl překvapený co všechno v mapě není. Na druhou stranu je mapa přehledná.

Amapy
Spousta lidí motajících se okolo Geocachingu používá Amapy a já nějak nikdy nedokázal pochopit proč. Nejsou ani pěkné (celkový design), ani rychlé a neumí nic navíc (spíš ani neumí to co ostatní). Pokud si matně vzpomínám, tak v tom nějakou roli hrály podmínky použití map, resp. jejich API (žádny mash-up jsem ale nedělal, tak mě to ani moc netrápilo). Amapy sice obsahují víc detailů, ale je jim to k ničemu. Kostel na mapě vážně není sv. Florián, na restauraci (příbor v levé části) nejde v Chrome kliknout a pokud by to šlo, tak stejně jde o 1-2 roky zavřenou cukrárnu, která se nachází o cca 100m jinde.

TOPO Czech 2010 PRO
Jediná offline mapa, která měla původně sloužit jako referenční. A proč tomu tak není? Podobný problém jako Amapy: Florian, zavřená cukrárna Perlička (o cca 300m mimo) a hlavně přes 10 let (fakt?) zavřený výčep U Plevna avizovaný jako U Plovna. Ten se sice má znovu otevírat, ale kdo ví jestli a pod jakým jménem. Jako polehčující okolnost jde vzít to, že mapa je offline s přibližně ročními aktualizacemi. Ví kde je úřad městské části. Dojem na počítači kazí to, že novější verze MapSource (oficiálního mapového prohlížeče od Garminu) mají trošku pokřivené zobrazování.

Seznam mapy
Poměrně pěkné a přehledné. Kostel raději není popsán, radnice je "krapet" přifouklá (leckdo ze Slatiny by ji tak rád viděl). Trošku překvapením (a záhadou) je Fugnerův sad. Sice jsem původem ze Slatiny, ale o tomto sadu nic nevím. Pod sadem si určitě nepředstavím hřbitov, který tam je. Registr adres MMB jej sice zná, ale nedokáže zobrazit jeho polohu. Turistická informační mapa ovšem ano. Budu to brát jako úkol a přeptám se na ÚMČ.

OpenStreetMap
Trušku mimo tenhle závod stojí OSM. S ohledem na to, že to je free mapa tvořená komunitou... Klobouk dolů. Nejsem si jistý úplnou přesností obrysů budou, každopádně konečně správný pojmenování kostela.  Vzhledově asi není úplně ideální, ale tady není problém si mapu stáhnout, pohrát si s nastavením (barvy, vrstvy...) a vyexportovat podle svých představ. Ať už do rastru (např. pro web) nebo vektoru (img pro Garmin). U OSM je velký otazník kvůli rozsahu: hustěji obydlené oblasti jsou obvykle dobře zmapované, ale i mohou existovat i úplně bílé oblasti (Hic Sunt Leones), které zatím nikdo nepřekreslil (nic vám nebrání to napravit). Už jsem je několikrát použil v turistické navigaci pro cesty do zahraničí: dobře je zpracované např. Rakousko, používali jsme je i v Dánsku. Pro krátké pobyty se nevyplácí kupovat si drahé originální Garmin mapy. Mapy se velmi rychle rozrůstají, je dobré často aktualizovat (např. pravidelně kompilované mapy pro Garmin).

Zkusmo jsem poslal do Picodasu opravu některých POI a jsem upřímně zvědavý na reakci a řešení (jak je známo tak Picodas kombinuje data z různých zdrojů a jednou vyřazený/změněný objekt se může vrátit stejně rychle jako byl pozměněn). Fandím projektům s podporou komunity. Svého času jsem se dokonce pokoušel rozšiřovat OSM, ale nějak jsem se nesžil s mapovým SW k tomu určeným (a neměl jsem dost energie). Aktuálně si hraji s už zmíněným Waze, který pro editaci používá poměrně jednoduché (místy ne úplně funkční) webové rozhraní, které rozsahem nejde srovnat s OSM. Ideální případ je zkombinovat tyto dvě služby.

Aktualizováno: odborníci potvrdili Fugnerův sad, staří domorodci ale neví.

A jaký je závěr? Používejte si co chcete!

4 komentáře:

 1. Osobně nejčastěji používám Google Maps - přece jen na rozdíl třeba od Mapy.cz jsou celosvětové, a mají StreetView :D

  Fandím ale i OSM, párkrát jsem jej i použil a exportovat pro použití v mobilu s GPS.

  Ale jinak je zajímavé porovnat všechny mapy vedle sebe, na zrovna takovém zajímavém místě - ale je jasné, že ty chyby se budou různit na různých místech.

  Nejlepší je ale závěr :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Co není v Google Maps na obyčené mapě a je na satelitní?

  OdpovědětVymazat
 3. Martiner: samotné ortofoto :). Není tím myšlena nějaká další vrstva. Spoustu informací vyčtu z leteckých snímků (les, park, pěšina, polňačka, zahrádky...).

  OdpovědětVymazat
 4. OSM obrysy budov jsou většinou dělány z katastrálních map (které jsou pod úřední licencí). Měly by tak dost odpovídat realitě.

  Jako bonus, vznikl i "skript", který pouhým klikáním do těch map v prostředí JOSM (děsný, ten by mě taky od OSM odradil) generuje obrysy těch budov.

  Já používal Merkaartor a obrysy klika většinou ručně. Brněnský mapy dost a dost vylepšil právě geocacher onovy.

  OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.