čtvrtek, června 09, 2011

iPhone, tam a zase zpátky

Poslední tři měsíce jsem měl příležitost používat iPhone 3GS a už za záhy jsem pochopil, že to není telefon pro mě. Nerad bych si tu hrál na Radka H. a razil jedinou správnou cestu. Pokusil jsem se jen sepsat to, co se mi na téhle hračce líbí i to co mi nevyhovuje.

Telefon je sice z druhé ruky, ale podle všeho pochází z oficiálního prodeje některého z ČR operátorů. Je neblokovaný, ne-breaknutý, s posledním iOS i FW.

Aktivace
Vezmu to pěkně popořadě: hned po prvním spuštění chce telefon iTunes a jinak se nespustí (nebo uvodní obrazovka umí i něco jiného než nouzového volání?). Na Linuchu iTunes nemám, ve Windows je iTunes strašlivý - to si mám kupovat Mac? Naštěstí jsem zneužil kolegu S. (vlastnícího Mac) a telefon se konečně rozjel. Chci "stand alone" telefon, ne závislost na počítači. Apple došlo už u verze iOS 5 (4,5 roku od první verze) a iPhone bude PC free!

První spuštění
A je tu springboard: podle ní telefon umí telefonovat, posílat sms a emaily, koukat se na Youtube, fotit, prohlížet obrázky, sledovat akcie a počasí, mapovat, psát si poznámky, něco hrát, brouzdat po webu a nakupovat aplikace/hudbu... Hm. Na mapy asi koukat nemusím (navigovat neumí), na JůŤůb taky ne, akcie nesleduji, počasí je standardní, nic neříkající (denní předpověď). Fotky a poznámky asi časem přijdou vhod.

Instalujeme
Tak si něco doinstalujeme, ne? Bez Apple ID asi ostrouhám, to chápu. Procházím nabídku App Store, ale nějak nevím po čem šáhnout (moje neznalost). Škoda jen, že telefon si není schopný zapamatovat moje heslo a co chvilka ho vyžaduje. Chápal bych to u placených aplikací, ale zadávat pětkrát za den super složité heslo kvůli instalaci free aplikace? Apple Store je sice možná největší, ale podle názvů/ikon/popisků mi většina aplikací přišla jako ptákoviny (a rozhodně jsem neměl chuť za ně platit).
Spousta výrobců zařízení s Androidem předinstaluje spoustu kravin zdarma, které  pak zbytečně otravují a nejdou odinstalovat. Apple zvolil jinou cestu než ostatní a do telefonu předinstaluje minimum aplikací (zbytek si uživatel zaplatí, že?). Co je lepší nechám na posouzení.

Klávesnice
Nevím jestli používám nějaký jiný slovník než normální uživatelé, ale autokorekce mě vytáčela a kazila za mě zprávy. Po vypnutí jsem už konečně mohl psát to co jsem chtěl. Možnost zapnout osekávání háčků a čárek jsem ale nikde nenašel. Taky jsem nepřišel na to, jak skrýt klávesnici (zprávy, omylem kliknu na řádek pro novou zprávu); vážně to nejde?

Web
Největší plus. Všechno pěkně šlapalo, prohlížeč (Safari) rychle a dobře zobrazoval všechny stránky (jak by se dalo předpokládat). Trošku jsem se pral s ovládáním (byť je asi intuitivní): prostě jsem ze zvyku klikal kam jsem neměl.

SMS a emaily
Bez větších připomínek. Jen škoda zkracování sms kvůli češtině (vypnutí autokorekcí a doplňování to snad vyřešilo).

Grafika
Pěkně udělané to mají klucí (ale zpracování bubliny u SMS se mi tedy nelíbí).

Připojení
Telefon si rychle najde dostupné wifi, supr. Čas od času se telefon odpojil od sítě (jednou až dvakrát měsíčně), pomohl až restart.

Ovládání
Nevím jestli to není jenom zlozvyk, ale pořád jsem hledal možnost jak ovládat telefon jinak než přes display (a nezakrývat si část obrazovky). Při čtení článků jsem zvyklý točit/klikat/jezdit s/na/přes nějaký senzor, klávesu a tím posouvat text (třeba i v rukavicích). Docela jsem zvyklý na tlačítka "zpět" a "domů", které tady občas chybí. Tohle je asi trend.

Výdrž
Tenhle telefon už podporuje tzv. multitasking. Sice byl pořád celkem svižný, ale nepřišlo mi, že by se nějak zásadně snížila spotřeba. Můj stařičký Touch Cruise (Polaris, s původní baterkou) vydrží při normálním používání prakticky stejně jako o dva roky mladší přístroj?
Spousta lidí se na spotřebu/výdrž telefonu odvolává, v posledních dnech třeba Marigold (ze kterého se  stala poučená Epl šíp, teda fanoušek). Porovnával jsem výdrž 3GS/Polaris/Hero a iPhone nic moc. Možná dělám něco špatně.


Dashboard
Dost mi chybí dashboard na který jsem zvyklý z ostatních přístrojů. Už jsem kvůli němu zmeškal dvě schůzky. Proč musím otevřít kalendář, abych viděl svou denní agendu?


Hlasitost a vyzvánění
V systému je jen jedno nastavení hlasitosti. Je to sice jednoduché, ale absolutně nepraktické. Ve městě neslyším vyzvánění telefonu, natož sms. Vibrace to občas zachrání, jenže ne vždy. Chci moc, aby zvuk aplikací byl spíš potichu a vyzvánění zase nahlas? Aspoň už víte proč vám občas nezvedám telefon. Vlastní vyzvánění si bez iTunes nenastavíte.


Ostatní data
Kvůli jedné keši jsem se pokusil do telefonu nahrát (nakopírovat) video, telefon ho samozřejmě nepřehrál. Já vím: iTunes a ten kolotoč okolo. Případně si v telefonu z mailu stáhnout PDF a uložit si ho v telefonu, protože ho budu přes léto potřebovat. Uložit do iBooks nebo tisknout: víc toho neudělám? Co bych dělal před rokem, když iBooks ještě nebyly?

Chyby
Další hot topic (hned po výdrži): iPhone je tak drahý proto, že je kvalitní, vychytaný atd. Proč mám už třetí den upozornění na jednu novou sms, když žádnou nemám? Aplikace na tom taky padají (já vím, to nedělal Epl). Zas tak supr to teda není.

Závěr
Po třech měsících tak z ájfounu zase vytáhnu svou simku, nechám smazat nastavení a poděkuji. Není mi moc jasné, proč si ho kupovat. Za nedotovanou cenu (cca 20K za poslední model, neblokovaný) bych ho nebral určitě, i na dotovaný bych se hodně hodně rozmýšlel.

Rozhodně to neberte tak, že pomlouvám iPhone. To určitě ne: díky Apple přišel na trh nový vítr a spousta dobrých nápadů.  Jen říkám, že mě prostě nesedí. Pokud vyhovuje vám, tak buďte jenom rádi.  Máte telefon se kterým si rozumíte. Ale nesnažte se všechny přesvědčit, že jedině tohle je ta správná cesta. Já jdu hledat o dům dál.

Takže se zase pokorně vracím ke svému původnímu telefonu...

A ještě malý dodatek k taktice Apple. Když něco nemám/neumím, tak o tom rozšířím názor, že to není potřeba z důvodu výdrže/jednoduchosti používání/nikdo to nepoužívá (nehodící se škrtne). Vážně si nepamatujete jak Apple pomlouval (snad i oprávněně) MMS? A jak všichni Eplisti tenhle názor přijali za vlastní? A jak je potom slavně Apple představil podporu MMS? Proč to dělal, když MMS nikdo nepoužívá? Protože to po něm chtěli operátoři? Když jim umí vnutit co chce (menší formát SIM karet)? To stejné je teď s dashboardem: předtím tam nebyl, protože jednoduchost, použitelnost... Nebudeme to těm uživatelům komplikovat. A ono ne: oni to pánové z Jablíčka prostě ještě neměli.
Všechno nemůže být hned, jen z lidí nedělejte blbce.

4 komentáře:

 1. Všechno dobrý, jen tím závěrečným odstavcem skutečně ze sebe děláš toho jehož jméno se nevyslovuje když mícháš dohromady to co skutečně Apple udělal/prohlásil s tím co o tom napsali _novináři_ v Česku případně říkali Apple _fanboys_…
  Mimochodem v roce 2001 jsem tady za jednu příchozí SMS také zaplatil $20 - to jen pro perspektivu, ale to by bylo na hódně dlouhý komentář, odjíždím ale teď do Atlanty, tak nestíhám, ale až se vrátím, tak snad napíšu něco více.
  Snad jen jedna věc, už jsem ti to říkal, je třeba to posuzovat z US perspektivy, ten telefon je sakra emerickej a strašně moc věcí který se zdají nepochopitelný jsou jednoduše vysvětlitelný z tohoto hlediska. Apple to prostě nejprve udělal pro US trh a pak se teprve začal soustředit na ostatní.
  Třeba k tomu odhlašování z App Storu, Apple to měl z počátku mnohem volnější, jenže rodičové drazí půjčovali telefónek dětičkům, kteří si tam kupovali Apps za tisíce $$$, rodičové se podivili(nikoliv nad svojí hloupostí) a začali hromadně žalovat Apple, Apple kvůli tomu dokonce vyšetřovali federálové(FTC), tak to drahý Apple přikrouhnul…

  OdpovědětVymazat
 2. V posledním odstavci ti nelíbí která část? Tenhle post původně neměl ani vyjít, ale série článků od Marigolda mě donutila změnit názor. Skoro mi i přišlo, že je za něho psal někdo jiný a nebo chtěl vyvolat debatu.

  A jinak o kupování aplikací na účet rodičů jsem slyšel, ale proč je to omezení i na free aplikace nebo aktualizace?

  OdpovědětVymazat
 3. Anonymní10:27

  Zkráceně: iOS má nedostatky, ale na správné používání spousty věcí jsi asi jen nepřišel ?

  Nicméně mám ho v telefonu radši než Android, který se mi zdá trochu překombinovaný, i když (samozřejmě) s neporovnatelnými možnostmi. Ale v telefonu je zkrátka nepotřebuju.

  Na druhou stranu jsem si teď objednal tablet Asus Transformer a ani na vteřinu jsem nepomýšlel o nákupu iPad2, protože, to co na telefonu vnímám jako jednoduché a přehledné, na tabletu vnímám jako nedostatečné a primitivní.

  K nákupu telefonu s Androidem bych se nechal přesvědčit snad jen za podmínky, že by někdo vyrobil po HW stránce podobně luxusní telefon jako iPhone 4 (sklo/kov, žádné omšelé plasty). Např. Samsung Galaxy S1 mi přišel velmi lacině udělaný, Samsung Galaxy S2 je furt to samé, navíc zbytečně velký. Nebo mi uniká úplně jiný model, který se iPhonu4 pocitem v ruce vyrovná ? Vychází toho moc a např. na modely HTC se nedívám už ani na internetu, když jsou všechny vzhledem stejné a na všech vidím škaredý Sense...

  Miták

  OdpovědětVymazat
 4. Právě že jsem se na ty nedostatky ptal lidí okolo a nikdo mi nic neporadil.

  S Androidem nevím: dost lidí si stěžuje, že Samsungy jsou nedotažené a chybí tam dost nástrojů, které přibaluje třeba HTC (a které nejsou normálně v marketu). Co třeba Sensation? Má mu zlobit anténa, ale vzhledově se to už lepší.

  Já jsem právě na vážkách: Symbian vím že nechci, protože to co má Lenka na E52 je děs. iPhone je minimálně kvůli dashboardu ne úplně vhodný. Sensation má problémy s anténou a aktuální verze nemá NFC. Windows Mobile asi ani nemusím zmiňovat. Takže si tak jako tak asi počkám do podzimu (nový iOS a upravená verze Sensation).

  OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.