čtvrtek, října 20, 2011

Zasílání balíků do USA, díl 2.

Malé doplnění k předchozímu příspěvku na toto téma. Tentokrát jsme do Států (konkrétně do Missouri) neposílali celý kroj, ale jen rukávce se šátkem a boky. Zrovna jsem se obrátil na DHL, které jsme použili posledně, ale i když byla krabice o poznání menší a lehčí, tak cena klesla velmi málo a přesáhla hodnotu obsahu. Místo 8.000 Kč by poštovné vyšlo na cca 6.000 Kč, což rozhodně není výhra. Naštěstí (pro kupující) se ukázalo, že na rukávce nespěchají, takže jsem oprášil seznam z prvního příspěvku. A hned první přepravní společnost -- Česká pošta -- chtěla za přepravu jen cca 500 Kč. S DHL by sice zásilka dorazila během velmi krátké doby, ale za neskutečné peníze oproti cennému balík od ČP.

Podle samotné ČP by měl balík dorazit během 14 dnů, některé komentáře různě na webu říkají 6-10 dnů. Přičemž obojí je v tomto konkrétním případě přijatelné, včetně rezervy. Reálná zkušenost jsou dva týdny (14 kalendářních dnů).

Všechno má svou druhou stranu: na rozdíl od DHL, která přijela na zavolání a vyplnila si prakticky všechno sama, je potřeba si na poště vyzvednout podací lístek se spoustou různě barevných kolonek a všechno si pěkně nachystat. I když by se dalo očekávat že je potřeba vyplnit všechno, tak dost políček zůstane prázdných.

Při podání mi na poště ještě strčili zelenou celní průvodku, která už byla naštěstí jenom jednobarevná a měla podstatně míň kolonek. Na ni jsem uvedl obsah, přibližnou váhu a u ceny mi bylo řečeno, že je to jedno. Uvidíme co na to celní. Balík by ani nemuseli otevírat, protože už z rentgenu by měli jasně vidět "textil" uvnitř. Na kroji snad nebudou hledat přelepené značky Abibas a Puna ;).

Občas prý nějaký balík posílaný přes ČP nedorazí, obvykle prý "zmizí" ze světa hned po příletu do Států. Pojištěný ho samozřejmě máme.

Trošku jsem se lekl v okamžiku, kdy se objevily tyhle zprávy:
  • Zásilka dne 12.09.2011 převzata vyměňovací poštou v zemi určení (Spojené státy americké).
  • Zásilka celně neprojednána
  • Zásilka dne 13.09.2011 celně propuštěna do další přepravy v zemi určení.
Ale k žádným potížím se clem nedošlo... Informace se objevovaly se vzájemným odstupem větším než jeden den, takže uvedená data neodpovídají datu zobrazení. Např. po "převzetí" se cca 5 dnů nic nedělo a mě se už začal vybavovat naznačený scénář o zmizení zásilky.

Ještě poznámka ke službě Track&Trace, která rozhodně stojí za to. Informace o cestě zásilky obsahuje celkem 7 položek, z nichž tři jste už viděli, jedna je o podání, další o doručení a pak ještě dvě velmi stručně popisují cestu do US (přeprava k vyměňovací poště a odeslání z Prahy do US).

Zásilka v pořádku dorazila, za zlomek ceny jiných přepravců. Ale i tak má ČP na čem pracovat.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.