čtvrtek, ledna 19, 2012

Mac

Už skoro týden si zvykám na nový firemní notebook MacBook Pro. Na UI jsem si zvykl celkem snadno (i když je tady pořád dost věcí které jdou mimo mě nebo mi přijdou nelogické), ale dnes jsem se konečně pořádně dostal k terminálu a začal jsem se dost děsit. Pro jistotu jsem si sepsal co všechno bych si rád poladil. Pro zkušeného Jablíčkáře (a pro Google) to asi bude hračka, ale ještě jsem se k tomu prostě nedostal.
 • Tilda - Jak se píše tilda (kromě alt + n)? Vlevo nahoře na klávesnici mám paragraf. Řešení: Klávesa napravo od levé Shiftu (s obrázkem pipe a lomítka)
 • Terminál
  • Page Up / Down - Řešení: Shift + Fn + šipky
  • Home, End - Shift s Fn sice v terminálu funguje, ale ne třeba ve vimu. Řešení: ^ a $
  • Kódování, locale - Při ssh na vzdálený stroj křičí o zkontrolování locale. Řešení: zakomentovat SendEnv v /etc/ssh_config
  • Screen - Nějaká doporučená a vyzkoušená konfigurace pro screen?
 • Hibernace - Jak snadno uspat stroj na disk ne do paměti? Řešení: nainstalovat Deep Sleep.
 • SSH klíče - Jdou ssh klíče vložit do klíčenky? Řešení: normálně se nakopírují do .ssh a při prvním použití je nabídnuto uložení hesla ke klíči
 • Klávesnice - Proč Apple dělá jen ty malé bezdrátové klávesnice? Malé myslím počtem kláves... Tyhle ořezávky mě nebaví.
 • Aplikace - Co všechno se hodí doinstalovat? Skype, Adium, Chrome a ??? Chybí mi třeba wget (ano, je tu curl).

4 komentáře:

 1. Tilda - co mas proboha za klavesnici? Normalne mam tildu na svem miste - "US keyboard". Jdi do System Preferences - Language & Text a zaskrtni si tam Keyboard & Character Viewer. Pak si muzes z menu bar vyvolat Keyboard Viever a tam si ji najit kam se ti podela…
  Klavesy - v Terminal Preferences si muzes nadefinovat kody pro ruzne klavesy dle libosti.
  Hibernace - nevidim duvod proc to menit, system si to inteligentne dela sam, tj. kdyz mu dochazi baterie, ulozi si to sam na disk. Ale jinak "man pmset".

  OdpovědětVymazat
 2. Hibernace - Nechci likvidovat baterku když vypnu stroj a odpojím ho od energie, třeba když ho na noc přenáším. Baterky myslím používají všichni stejné.

  Tilda - To já právě ne. Mám nastevený US keyboard a zobrazuje se mi "§" a se shiftem "±".

  Page Up / Down - Tuším že mi nakonec fungovalo Shift Fn a šipky. Už jsem se ale odpojoval, tak to ještě vyzkouším později.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Napadlo me, mozna bude jina klavesnice u stroju prodavanych v Evrope. A ono skutecne, napr. tady http://www.kbcovers.com/servlet/StoreFront maji jine skiny pro EU a jine pro US provedeni. Ja nikdy v EU Maca nekupoval, tak je to pro me novinka ;-)

   Vymazat
 3. Kolega s US Macem taky netušil o čem mluvím. Každopádně je mi fakt divné, že když si nastavím US rozložení, tak je tam tohle... Jo a v CZ rozložení tam jsou symboly "<>"

  OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.